WYBIERZ KATEGORIĘ

WYBIERZ MIEJSCOWOŚĆ

Latarnia w Krynicy Morskiej

Latarnia morska, która znajduje się w Krynicy Morskiej, użytkowana była od 1 maja 1895 roku. W okresie kiedy rozpoczęto jej użytkowanie znajdowała się w odległości 0,5 km od miejscowości. Edward Stach, który był rzemieślnikiem z Elbląga, zbudował wieżę, a na jej szczycie została umieszczona latarnia z aparatem Frasnela. Aparat Frasnela służył do emitowania serii błysków tj. co dwie sekundy błyski, a po tym następowała przerwa, która wynosiła cztery sekundy.

Wydmy i wzniesienia Mierzei Wiślanej znajdują się na wysokości 20-25 metrów. Latarnia, która została ustawiona na wysokości 29 m n.p.m, pozwoliła na docieranie błysków do miejsc w zatoce Gdańskiej, które był znacznie oddalone – jej zasięg wynosił 18,5 mili morskiej, ale także błyski docierały do brzegów Zalewu Wiślanego.

II wojna światowa spowodowała zmianę wyglądu latarni morskiej. Wojska niemieckie, które wycofywały się pod koniec wojny, doszczętnie zniszczyły obiekt. W związku ze zniszczeniami nadmorska miejscowość czekała przez sześć lat na wybudowanie nowej latarni. Spowodowało to, znaczne utrudnienia w ruchu morskim, zwłaszcza w nocy.

25 sierpnia 1951 roku uruchomiono nową latarnię morską w Krynicy Morskiej. Wybudowano ją z betonowych bloków w formie stożkowej wieży o średnicy 6 metrów u dołu i 4,5 metrów przy szczycie. Latarnia ma wysokości całkowitą 26,5 metra, a błyski emitują 2 żarówki. Każda z nich o mocy 1000 W/220  wraz z cylindrycznymi soczewkami z dwu pozycyjnym zmieniaczem.

Przez 40 lat od 1957 roku, latarnia pełniła jeszcze jedną funkcję, mianowicie funkcję radiolatarni. Wysyłała ona sygnał rozpoznawczy według alfabetu Morse'a, który oznakowany był, jako „KM”. 19 lat temu, dokładnie w 1996 roku latarnia morska przeszła remont. Wówczas całą wieżę pomalowano na kolor czerwony, dzięki czemu przy dobrej pogodzie widać ją z kilku mil morskich.

Podczas sezonu letniego (turystycznego) obiekt cieszy się ogromną ilością odwiedzających. Jest on wspaniałym punktem widokowym, ponieważ z samej góry latarni widać piękno Mierzei Wiślanej, zalew i morze, które oddziela lat.
 

NEWSLETTER
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać aktualne informacje o najlepszych ofertach.
Design, prowadzenie serwisu Agencja Reklamowa Gabo © 2002-2024